Hod s Bogom – kateheza za odrasle – prvi dio

UVOD

Zašto uopće postojim. Prije nego što smo se rodili Bog je isplanirao baš ovaj trenutak u našem životu. Bog čezne da otkrijemo život koji je stvorio te živimo ovdje na zemlji i zauvijek u vječnosti. ,,Blagoslovljen čovjek koji se uzda u Gospodina… Nalik je na stablo zasađeno uz vodu što korijene pušta k potoku: ne mora se ničega bojati kad dođe žega, na njemu uvijek zelenilo ostaje. U sušnoj godini brigu ne brine, ne prestaje donositi plod” (Jeremija 17, 7–8).

Usredotočimo li se samo na sebe, nikad nećemo otkriti svrhu svojeg života. Stvoreni smo od Boga i za Boga i dok to ne prihvatimo nećemo moći dokučiti smisao svog života. Bog nas nije ostavio u neznanju da se pitamo i nagađamo. U Bibliji je jasno iskazao svrhu našeg života.

Ispred nas je hod u svjetlu vjere i otkrivanje onoga što je Bog pripravio onima koji ga ljube. ,,Riječ Kristova neka u svem bogatstvu prebiva u vama! U svakoj se mudrosti poučavajte i urazumljujte!” (Kol 3,16).

DNEVNI KORACI HODA S BOGOM

Odluka da želiš razvijati svoj hod u vjeri.

Pronađi prikladno vrijeme i mirno mjesto za sebe gdje te nitko neće smetati

Oraspoloži srce za susret – sabranost, položaj

Svoj susret s Bogom započni molitvom Duhu Svetom

Desetka Krunice za Marijinu prisutnost i pomoć

Čitanje Božje Riječi i razmatranje uz pomoć kateheze – korištenje Biblije

Otkrivanje onoga što stoji u tekstu, što ti Bog želi reći i ono što moramo činiti

Duhovne poticaje bitno je zapisivati u svoj duhovni dnevnik na kraju kateheze

Svaki sedmi dan okupljamo se u zajednici (na župnom dvoru ponedjeljkom u 20 sati) kako bi molili, podijelili razmišljanja, vlastita iskustva i životna pitanja

Hod u vjeri traje kroz devet tjedana: PRVI DIO – MOLITVA I IŠČEKIVANJE

• prva tri tjedna služe razmišljanju o osobnom odnosu prema Bogu i završavaju slavljem (sakramentom) pomirenja
  • druga tri tjedna uvode u dublje poznavanje Isusa Krista i njegove Crkve pod vidom temeljnog poslanja i navještaja evanđelja
  • Bit ćete mi svjedoci i slavlje liturgije preobraženja

Predragi brate i sestro, želim ti blagoslovljene trenutke Božje blizine i Marijinog zagovora.

O DOĐI STVORČE DUŠE SVET

O dođi, Stvorče, Duše Svet,
pohodi duše vjernika,
poteci višnjom milosti,
u grudi štono stvori ih.

Ti nazivaš se Tješitelj,
blagodat Boga Svevišnjeg,
studenac živi, ljubav, plam
i pomazanje duhovno!

Darova sedam razdaješ,
Ti, prste desne Očeve,
od vječnog Oca obećan,
Ti puniš usta besjedom!

Zapali svjetlo u srcu,
zadahni dušu ljubavlju,
u nemoćima tjelesnim
potkrepljuj nas bez prestanka!

Dušmana od nas otjeraj
i postojani mir nam daj,
ispred nas idi, vodi nas,
da svakog zla se klonimo!

Daj Oca da upoznamo,
i Krista, Sina njegova,
i u Te Duha njihova,
da vjerujemo sveudilj!

Sva slava Ocu vječnomu,
i uskrslome Sinu mu,
sa Tješiteljem presvetim
nek bude sada i uvijeke. Amen.

– Pošalji Duha svojega i postat će. (Aleluja)
– I obnovit ćeš lice zemlje. (Aleluja)

Pomolimo se. Bože, koji si Svjetlošću Duha Svetoga poučio srca vjernih, daj da u tom istom Duhu što je pravo mislimo i njegovoj se utjehi vazda radujemo.Po Kristu Gospodinu našem. Amen.

TREĆI TJEDAN

PRVI TJEDAN