Sveta Filomena

O svetoj Filomeni

O životu sv. Filomene, nije se znalo gotovo ništa. Troje ljudi iz različitih dijelova svijeta (svećenik, časna sestra i umjetnik), koji su štovali sv. Filomenu, neovisno o drugima, dobili su vrlo slična ukazanja o životu i mučeništvu sv. Filomene. Prema tome, Filomena je grčka princeza iz Nikomedije. Njeni roditelji, koji su članovi grčke kraljevske kuće, dugo vremena nisu mogli imati djecu. Molili su se poganskim bogovima, da dobiju dijete. Kraljevski liječnik Publije poručio im je, da se mole kršćanskom Bogu i da će im se tako ispuniti želja. Tako se i dogodilo, te su prešli na kršćanstvo. Uskoro im se rodila djevojčica, koju su nazvali Filomena. Odgojili su je u kršćanskom duhu. Kada je imala 13 godina, rimski car Dioklecijan pozvao je njene roditelje u Rim, jer je želio pripojiti Rimskom imperiju njihov polis. Dioklecijan se zaljubio u Filomenu, zbog njene tjelesne ljepote i lijepog ponašanja i želio je oženiti je, nudeći njenim roditeljima veliko bogatstvo i slobodu njihove države, ako pristanu. Pristali su, ali Filomena je odbila, jer se prije toga zavjetovala na djevičanstvo Isusu Kristu. Usprkos učestalim nagovaranjima, Filomena nije promijenila mišljenje, poslana je u tamnicu, gdje je čekala pogubljenje. Tamo joj se ukazala Djevica Marija i poručila joj, da izdrži patnje, jer je čeka vječni život. Nakon više od mjesec dana u tamnici, pokušali su je pogubiti, ali im je tek nakon nekoliko pokušaja to i uspjelo, jer su se događala čuda, koja su sprečavala njeno pogubljenje.

Narod je počeo štovati Filomenu i moliti je za zagovor. Blažena Pauline Jaricot, mlada Francuskinja tvrdila je, da je ozdravila od bolesti srca, zbog Filomene. Sv. Ivan Maria Vianney, francuski svećenik, mnoga ozdravljenja, pripisao je Filomeni. Otac Damien, koji je brinuo o gubavcima, posvetio je kapelicu Filomeni, nakon više ozdravljenja. Franjevac, sluga Božji, Andrés García Acosta iz Čilea, jako je štovao Filomenu, posvetio joj je oltar, te je po njoj nazvana i ulica uz svetište. Bilo je još mnogo čuda, vezanih uz Filomenu pa je papa Grgur XVI. dozvolio, da se Filomena slavi kao svetica i ustanovio je blagdan 9. rujna. Od 1961., sv. Filomena više nije u liturgijskom kalendaru svetaca, zbog reorganizacije liturgije, ali i dalje se smatra sveticom.

U Italiji se brzo širilo štovanje ove svetice. U Mugnanu del Cardinale, nalazi se svetište sv. Filomene, gdje su prenijete njene relikvije 1805. Svetište izdaje glasnik „Messaggero di Santa Filomena”.

Njeno štovanje počelo je u 19. stoljeću, nakon što su arheološkim istraživanjima pronašli njen grob, 25. svibnja 1802. u katakombama sv. Priscile u Rimu. Uz njene posmrtne ostatke, bile su tri glinene pločice s epitafom ispisanimcrvenim slovima. Pronađena je i razbijena bočica s tamnim prahom nalik na krv. Na drugoj glinenoj pločici bio je urezan palmin list, što je pored bočice s krvi, znak kojim se označava grob mučenika. Na prvoj pločici pisalo je „lumena”, na drugoj „pax te”, a na trećoj „cum fi”. Antički je običaj bio, da se natpis započne od druge ploče. Prema tome, pisalo je „pax tecum filumena” što na latinskom jeziku znači – „mir s tobom Filumena”. Od pronalaska 1802. do 1805., relikvije su čuvane u Rimu, u jednoj dvorani, gdje su bile relikvije i drugih svetaca i mučenika.

Don Francesco de Lucia, obrazovani i pobožni svećenik, želio je za kapelu u svom rodnom mjestu relikvije nekog sveca. U srpnju 1805., spontano je između mnogih relikvija, izabrao relikvije sv. Filomene. Prije prijenosa relikvija, dao je izraditi u Napulju, voštanu figuru sv. Filomene. Gospođa, koja je izradila figuru, ozdravila je od teške bolesti i svjedočila o čudesnom mirisu, koji je ispunio njenu kuću pri susretu s relikvijama. Don Francesco, želio je skromni prijenos, no bilo je drugačije, narod je u velikom broju sudjelovao u svečanoj procesiji. Relikvije su unijete u crkvu Majke Milosti u Mugnanu del Cardinale kod Napulja, 10. kolovoza 1805. Slijedećega dana, slavila se svečana sveta Misa. Istoga dana, ozdravio je bolesnik, koji se obratio sv. Filomeni.

Zaštitnica je djece, posebno djevojčica, mladih, dojenčadi, djevica, ljudi u bespomoćnim situacijama, mladih bračnih parova i studenata.

Sveta Filomena u Molvama

Štovanje sv. Filomene prisutno je u Molvama već od 1915. godine. Tada je naime molvarski župnik Blaž Tomašić nabavio svetičin kip i položio ga ispod oltarne menze. Sv. Filomena je prikazana u ležećem položaju. Nisa oltara je bila otvorena sve do kraja II. vatikanskog sabora 1965. kada je zbog litugijskih razloga zatvorena. Štovanje sv. Filomene tijkom vremena je zaboravljeno, no novi zamah dali su mu o. Ivan Poleto i o. Martin Dretvić, župnici. Od 2008. godine na posljednju subotu u mjesecu siječnju organiziraju se hodočašća u Molve. Sv. Filomena liturgijski se slavi 11. kolovoza.

Sv. Filomena – kip u Molvama

Ukoliko želite nabaviti nabožne predmete za privatnu pobožnost (sličice s prigodnim molitvama), molitvenik, krunice, svijeće možete se obratiti na Župni ured, Virovska 21, 48327 MOLVE, info@zupa-molve.com; 048/892-103

Preklopnik s molitvama:

Preklopnik s molitvama možete vidjeti na linku: Filomena_preklopnik