Otvorenje Godine biskupa Đure Kokše

OBJAVLJENO:

Otvorena je Godina biskupa Đure Kokše 17. 5. 2022. godine svečanim euharistijskim slavljem koje je u 19.00 sati u župnoj crkvi Uznesenja BDM predslavio o. Miljenko Hontić, provincijalni ministar Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca uz koncelebraciju o. Miroslava Štubana i o. Zdravka Tube, župnika Župe Uznesenja BDM i gvardijana samostana u Molvama.

Poput Pavla i Barnabe koji su nakon svojih putovanja sabrali vjernike te im pripovijedali što je sve Bog učinio po njima tako se i mi danas sa zahvalnošću želimo prisjetiti  mons. Đure Kokše, svećenika, biskupa, intelektualca i svega onoga što je on učinio za ovo naše mjesto, Crkvu i domovinu, istaknuo je o. Miljenko u svojoj propovijedi te podsjetio na važnost prepoznavanja Božjeg djelovanja i onoga što Duh Božji čini u našem životu i po svakom čovjeku kako bi sa zahvalnošću susretali jedni druge. Govoreći o biskupovu životu o. Miljenko je posebno ukazao na njegovu postojanu vjeru, čvrstu nadu i djelotvornu ljubav. Ta vjera, nada i ljubav temelj su našega života i ako čvrsto na njima stojimo ništa nas ne može pokolebati. Biskup nam je primjer koliko nam je svaki dan važno obnavljati svoju vjeru, svoju nadu u Božju dobrotu, u Njegovu prisutnost te vjerovati da je Bog uvijek s nama. Biskup je dozvolio da Bog vodi njegov život, njegove putove i da ga dovede do pravoga cilja. Uz mnoge darove kojima ga je Bog obdario biskup je u sebi nosio smirenost, Božji mir u svojem srcu: to je mir koji nam garantira Božju prisutnost, daje nam sigurnost koja nas jača kroz sve nedaće života. Svoju je propovijed o. Miljenko završio riječima psalmiste koji nas poziva da svojim životom uvijek iznova dajemo slavu i čast Bogu što će biti na ponos i korist cijelog naroda: ,,Neka te Gospodine slave sva djela tvoja…”

Na Konferencija za medije u Društvenom domu u Molvama program Godine biskupa Đure Kokše predstavili su: o. Zdravko Tuba, gvardijan samostana i župnik Župe Uznesenja BDM u Molvama; Zdravko Ivančan, načelnik Općine Molve; o. Miljenko Hontić, provincijal Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca; dr. sc. Mario Kolar, član organizacijskog odbora.

Program obilježavanja Godine biskupa Đure Kokše u Molvama 

17. svibnja 2022. – spomen-dan rođenja biskupa Đure Kokše 

Sveta misa u crkvi Uznesenja BDM u Molvama, predslavi o. Miljenko Hontić, provincijal Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca 

 6. lipnja 2022. – Duhovski ponedjeljak, proštenje u Molvama 

Sveta misa u crkvi Uznesenja BDM u Molvama, predslavi mons. Josip Mrzaljak, biskup u miru 

– Otvorenje dokumentarne izložbe o biskupu Đuri Kokši u Galeriji Molvarskog likovnog kruga, u suradnji s Muzejom grada Koprivnice i Nadbiskupskim arhivom Zagrebačke nadbiskupije 

 15. kolovoza 2022. – Velika Gospa, Dan Općine Molve, proštenje u Molvama 

Sveta misa u crkvi Uznesenja BDM u Molvama, predslavi mons. Bože Radoš, varaždinski biskup 

– Otkrivanje spomen-ploče na rodnoj kući biskupa Đure Kokše u Molvama 

 26. studenog 2022. – spomen-dan smrti biskupa Đure Kokše 

– Otvorenje izložbe umjetničkih djela iz zbirke biskupa Đure Kokše u Galeriji Molvarskog likovnog kruga u Molvama, u suradnji s Uredom za kulturu Zagrebačke nadbiskupije 

Znanstveni skup o životu i djelu biskupa Đure Kokše u Društvenom domu u Molvama, u suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem 

Organizatori Godine biskupa Đure Kokše su: Župa Molve, Općina Molve, Društvo za povjesnicu i starine Molve.

Partneri su: Papinski hrvatski zavod sv. Jeronima u Rimu, Varaždinska nadbiskupija, Ured za kulturu Zagrebačke nadbiskupije, Nadbiskupski arhiv Zagrebačke nadbiskupije, Muzej grada Koprivnice i Molvarski likovni krug. 

Mons. dr. Đuro Kokša bio je katolički svećenik, teolog i spisatelj, pomoćni zagrebački biskup, dugogodišnji rektor Papinskog hrvatskog zavoda sv. Jeronima u Rimu, erudit, poliglot, štovatelj umjetnosti i kulture. Rođen je 17. svibnja 1922. u Molvama, gdje je završio osnovu školu. Gimnaziju je završio u Zagrebu, gdje je započeo i filozofsko-teološki studij, koji je dovršio u Rimu. Za svećenika je zaređen 1947. u Rimu, gdje je uz spomenuto završio i magisterij iz crkvene povijesti i crkvenog prava te doktorat iz teologije. Od 1959. do 1980. bio je  rektor Papinskog hrvatskog zavoda sv. Jeronima u Rimu, a 1978. imenovan je pomoćnim zagrebačkim biskupom. Godine 1983. imenovan je kanonikom Prvostolnoga kaptola zagrebačkoga. Osim kao svećenik, istaknuo se i kao veliki intelektualac te ljubitelj umjetnosti i kulture: objavio je nekoliko knjiga i pjesničkih antologija, a bavio se i književnim radom i prevođenjem. Za života je sakupio bogatu zbirku umjetničkih slika i skulptura. Preminuo je 26. studenog 1998.

Skip to content