Proslavili smo Nedjelju Srpnjicu – 120. obljetnicu blagoslova zavjetne kapelice

OBJAVLJENO:

Proslavili smo 3. srpnja 2021. godine Nedjelju Srpnjicu i 120. obljetnicu blagoslova zavjetne kapelice u kojoj se čuva čudotvorni kip Majke Božje Molvarske. Na vanjskom dijelu svetišta kod zavjetne kapelice euharistijsko slavlje u 11.00 sati predslavio je mons. Josip Mrzljak, biskup u miru uz koncelebraciju vlč. Tomislava Antekolovića i o. Zdravka Tube, župnika i čuvara svetišta. U svojoj je propovijedi biskup Mrzljak progovorio o ljepoti svetkovanja nedjelje još od ranih kršćanskih vremena. ,,U nedjelju se dogodio najvažniji događaj naše kršćanske vjere, a to je da Onaj koji je bio ubijen, koji je umro nije ostao u smrti nego je živ. To su svjedočili mnogi svih ovih nedjelja kroz 2000 godina. Što se dogodilo prve nedjelje? Isus je uskrsnuo… rađa se vjera u srcima ljudi, u srcima onih koji su susreli Isusa i toga prvoga dana i kasnije. Nakon rastanka pod križem Isus rano ujutro uskrsnog jutra dolazi svojoj Majci. Susret Isusa i Majke nakon pretrpljene patnje… Nedjelja je blagdan susreta sa živim Isusom. Susret s Uskrslim učvršćuje našu vjeru. U tome Marija ima posebnu ulogu. Sigurno je pričala apostolima što se sve dogodilo u Njezinu životu, svjedočila im je svoju vjeru. Marija ima značajnu ulogu u životu Crkve. Ona je prisutna kroz cijelu povijest Crkve. Zato ne častimo kip ili sliku već častimo Onu koju predstavlja kip ili slika. Oni nas smo podsjećaju na Mariju, Majku koja je prisutna u našim životima i koju štujemo. Marija želi biti prisutna i danas u Isusovu djelu, a to je Crkva. Za naš život snagu vjere pronalazimo u euharistiji koju slavimo svake nedjelje. Zato je važna nedjelja. Ništa ne može zamijeniti ono što se događa u euharistiji, pričesti… Zato prvi kršćani kažu da se bez nedjelje ne može živjeti jer bez nje nema života. Prvi kršćani se okupljaju oko Marije. Pozvani smo hraniti se kod euharistijskog stola svake nedjelje i okupljati se oko svoje Majke. Pozvani smo tu učvršćivati svoju vjeru kako bismo živjeli svakodnevni život”, istaknuo je biskup Mrzljak te potaknuo vjernike na život s Marijom i svetkovanje nedjelje.

Zahvaljujemo ocu biskupu na prisutnosti i dolasku u Marijino svetište, okupljenim vjernicima i hodočasnicima te župnom zboru koji je animirao liturgijsko slavlje. Bogu hvala za primljene milosti i svjedoke vjere koji su se kroz stoljeća okupljali uz svoju Majku u ovom Njezinu svetištu pronalazeći kod Nje okrepu i snagu za svakodnevno svjedočenje vjere.

Foto: Danijel Domitrović

Skip to content