PROSLAVLJENA SVETKOVINA BEZGREŠNE

OBJAVLJENO:

U osvitu zore ovoga subotnjeg jutra, 8. prosinca 2018. godine, proslavili smo euharistijskim slavljem u 6.00 sati svetkovinu Bezgrešnog začeća BDM. Naš župnik o. Zdravko Tuba predslavio je svečanu misu zornicu, svečanu euharistiju u trenucima jutra koji progovaraju o buđenju dana, ‘pobjedi’ svjetla nad tamom koje smo darovali Gospodinu i Njegovoj Majci. Bezgrešna – koliko ljepote u riječi i Liku koje nam se daruje u ovome danu. Bezgrešna Djevica, Majka bez istočnoga grijeha začeta, čiji je život ispunjen Isusom – bez grijeha, zora novog svijeta, zora novog stvaranja, Majka Isusova, Majka naša. Bezgrešna, koliko ljubavi u ovoj Ženi, predanja i blizine svakome od nas! Hvala našem nebeskom Ocu za darovanu Majku po čijem smo planu spasenja spašeni i darovani darom vječnosti! U toj zahvalnosti  možemo razmišljati o svetkovini Bezgrešnog začeća koja ima točno određenu poruku koju nam želi prenijeti: podsjeća nas da je u našem životu sve dar, sve je milost. Neka nam Blažena Djevica, prvina spasenja, uzor Crkve, sveta i bezgrešna zaručnica, ljubljena od Gospodina, pomogne iznova sve više otkrivati Božje milosrđe kao odliku Kristova vjernika. To je temeljna crta Kristova lica: onog lica koje prepoznajemo u različitim pogledima njegova života: kad ide ususret svima, kad liječi bolesne, kad sjedi za stolom s grešnicima, a posebno kad, pribijen na križ, oprašta; ondje vidimo lice Božjeg milosrđa.

Papa Ivan Pavao II. uz 150. obljetnicu proglašenja dogme o Bezgrešnom začeću BDM pohodio je Lurd obnavljajući pritom posvetu sveopće Crkve Bezgrešnoj Djevici. Među ostalim, u molitvi je naglasio Njezinu posredničku ulogu: „Ti vodi svoju djecu na hodočašće vjere, da budu sve poslušniji i vjerniji Božjoj riječi. Ti prati svakog kršćanina na putu obraćenja i svetosti, u borbi protiv grijeha i u traženju prave ljepote, koja je otisak i odraz božanske Ljepote. Ti, nadalje, podari mir i spasenje svim narodima. Vječni Otac, koji je želio da ti budeš bezgrešna majka Otkupiteljeva, neka i u našem vremenu obnovi, tvojim posredstvom, čudesna djela svoje milosrdne ljubavi. Amen.”

Skip to content