POSLJEDNJI ĆE BITI PRVI…

OBJAVLJENO:

Ivan nije bilo koji apostol, on je mistik, teolog,  ljubljeni učenik, najbliži Isusov sljedbenik,  traži za sebe i za brata – bez imalo ustručavanja –  prva mjesta. To je kod svih ostalih učenika, opravdano, izazvalo ljubomoru i zavist. Što se to dogodilo? Kao da je Isus do sada govorio u prazno: “Ne znate što tražite!” Isus Ističe ono što kršćanina, vjernika čini posebnim: “Među vama ne smije biti tako.”  Moćnici svijeta vladaju i upravljaju s drugima – među vama ne smije biti tako! Teže za moću i vlašću – među vam ne smije biti tako! Tko među vama želi biti prvi, a to je urođena želja svakog čovjeka, i zato  Isus sve to ne odbacuje. On ne želi u svom kraljestvu ne zadovoljne, ne ispunjene, ne ostvarene, frustrirane nego ispunjene, ostvarene, darežljive, plemenite, slobodne… Svetost nije umrtvljenje želja nego oživljenje i obraćenje u smislu: Tko želi biti velik neka bude poslužitelj (obraćenje s onog prvi na sluga). Nije to lako, jer se bojimo da je služenje neprijatelj naše sreće. Isto tako iznenađujuća je definicija Isusa kao sluge – nisam došao da mi se služi nego da služim. Bog ima ime, a to je: Sluga. Bog je moj poslužitelj. Tako nestaje stara definicija Boga a onda i čovjeka. Bog nije zadrti gospodar svemira, gospodar gospodara, kralj kraljeva, on je poslužitelj svih. Ne drži svijet pod nogama nego se poklanja svojem stvorenju. Slazi s prijestolja.. uzima ubrus … opasuje se .. Oh, kakav bi bio svijet i čovječanstvo kad bi se svi odnosili tako jedni prema drugima, kad bi se poklanjali ne pred moćnicima nego pred onima posljednjima.

Jesmo li dovoljno razmišljali o tome što znači: Bog poslužitelj. Gospodar ulijeva strah, a sluga ne.. Krist nas oslobađa od straha, od svakog straha pa i onog Božjeg. Gospodar sudi i kažnjava, a sluga to neće učiniti nikada. Bog ne očekuje od nas da budemo odmah prosvijetljeni nego djeluje u nama i s nama da to postanemo….Ako je Bog naš poslužitelj, tko je onda gospodar?  Kršćanin, vjernik nema gospodara jer je poslužitelj u svakom djeliću svoga života. Ono Božje je u nama i sve Božje u svemu…….

Skip to content