SV. FRANJO ASIŠKI

OBJAVLJENO:

 

Sv. Franjo se rodsaintfrancisofassisidetio  u Asizu 1182. Sin jednog trgovca. Živio je lakomislenu i bezbrižnu mladost. Obraća se Kristu susrećući ga ponajprije  u   siromasima. U jednom trenutku svoga života ostavlja obitelj i prijatelje te se povlači  u samoću u potpuno siromaštvo  čineći pokoru. Godine 1209. započima propovijedati  Evanđelje po obližnjim gradovima i selima. Tada su mu se pridružili prvi učenici s kojima se  uputio u Rim da traži od pape dopuštenje za taj stil života. Od 1210. do 1224. putovao je, bolje reći, lutao je po ulicama i trgovima Italije i kamo je got došao za njim su hrlile mase a isto tako i drugi učenici koje je on nazvao fratri (braća). Prima mladu Klaru i tako osniva i započima  drugi  franjevački red. Osniva i treći franjevački red za one koji žele pokornički živjeti s pravilima prilagođenim laicima. Umire u noći između 3. i 4. listopada 1226.

Skip to content