MARIJA FEST 2012. – OSVRT

OBJAVLJENO:

Preuzeto sa stranice: www.laudato.hr (https://laudato.hr/Vijesti/Laudato/Marija-fest-2012—Izvo%C4%91aci-odusevljeni-molitvom-i.aspx)

 

Marija fest 2012.: Izvođači oduševljeni molitvom i pjesmama za Mariju

Festival duhovne glazbe Marija fest 2012. održan je u nedjelju u župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Molvama, a na festivalu su se izvodile isključivo marijanske pjesme s kojima su izvođači nastupali tijekom proteklih devet godina.

Na dan festivala, u 11 sati, misno slavlje predvodio je biskup mons. Josip Mrzljak koji je tom prilikom otvorio Godinu vjere za Varaždinsku biskupiju.

„Važno je za cijelu Crkvu da planiramo što trebamo činiti za predstojeću Godinu vjere i to na području pastorala mladih, pastorala obitelji i pastoralu zajednica u pojedinim župama i biskupiji. Na poseban način ulažemo ono što je ljudsko, ali važno je i ono što Bog preko nas čini“, istaknuo je mons. Mrzljak u razgovoru za portal Biti u vezi Laudato.hr.

Biskup Mrzljak se osvrnuo i na važnost jubilarnog desetog Marija festa koji okuplja izvođače duhovne glazbe da stvaraju suvremenu glazbu posvećenu Mariji, Majci Božjoj, jer kako je istaknuo, njezin lik može biti pravi uzor vjernicima u nasljedovanju Božje Riječi.

„Radost mi je da na ovogodišnjem desetom Marija festu možemo graditi zajedništvo u Crkvi u podravskom marijanskom svetištu Majke Božje Molvarske. Hrvatski narod od davnine izražava veliku pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji. Pobožnost je prepoznatljiva i po mnogobrojnim pjesmama ispjevanima njoj u čast“, rekao je fra Tomislav Glavnik, župnik Uznesenja Blažene Djevice Marije u Molvama.

Mnogi su nam izvođači otkrili da u Hrvatskoj ima jako malo suvremenih pjesama posvećenih Majci Božjoj te da ih je upravo Marija fest potaknuo na stvaranje marijanskih pjesama.

Kako nam je u razgovoru otkrio Emilio Kutleša iz grupe „Kefa“, upravo mu je ovaj festival dao poticaj za stvaranje marijanskih pjesama te, kako kaže, danas postoje mnoge kvalitetne pjesme koje se šire po župama.

Vlč. Ljubo Vuković, koji već 40 godina nastupa po festivalima duhovne glazbe, također je iskazao svoje oduševljenje festivalom posvećenim upravo Mariji.

„Na Marija festu se uvijek lijepo osjećam. Samo pjevanje mi je sporedno. Veselim se druženju svih nas koji se bavimo duhovnom glazbom“, nadodao je.

Legenda duhovne glazbe Čedo Antolić istaknuo je da je Marija fest u svom temelju predivan, jer je posvećen Mariji.

„Ljudi pišu pjesme od srca. Ja, naime, pjevam Bogu 40 godina i kad vidiš toliko ljudi koji oduševljeno pjevaju Bogu, osjećaš se predivno, a Marija je vječna inspiracija“, pojasnio je Antolić.

Željka Marinović na Marija fest dolazi od prvih dana postojanja ovog festivala te gleda na njega kao na odlazak u svoj dom.

„Marija fest ima veliki utjecaj na sve što se događa ovih godina u području duhovne glazbe, posebice duhovnosti usmjerenoj prema Mariji. U crkvi se nalazi svakako najljepša pozornica koju sam vidjela“, otkrila nam je Marinović.

Da se vesele svakom Marija festu, potvrdila nam je voditeljica vokalnog sastava “Matheus” Sandra Lovrinčević.

„Četvrti put nastupamo na Marija festu i svake godine je jako lijepo organizirano. Dan prije sudjelovali smo na radionicama te smo ove godine skladali pjesme posvećene Mariji. Na klanjanju smo doživjeli susret sa živim Bogom te smo se duhovno pripremili za festival koji je prošao u predivnom ozračju“, istaknula je Lovrinčević.

„Marijanske pjesme nije lako napisati. Mislim da dolaze iz dubine duše kao izraz molitve. Drago mi je da su na glazbenim radionicama nastale nove pjesme posvećene Mariji“, istaknuo je Davor Terzić koji je od samih početaka dio Marija festa.

Na ovogodišnjem Marija festu prvi puta je nastupio Zbor mladih Varaždinske biskupije.

„Jako nam se sviđa organizacija festivala, posebice glazbeno-duhovni kamp koji se održao prvoga dana Marija festa u Molvama. Posebno sam oduševljen, jer svi zajednički pjevaju sa srcem“, rekao je  Željko Martinković, voditelj Zbora mladih Varaždinske biskupije.

„Prekrasno je vidjeti ove ljude koji isijavaju Božju ljubav i dobrotu. Jako mi je drago što sam mogla biti dio jubilarnog Marija festa“, naglasila je Maja Vasilj.

Da im je također najljepše bilo sudjelovati u glazbeno-duhovnom kampu, potvrdila nam je voditeljica sastava “Snaga mira”, Snježana Foretić.

„Kroz radionice nas je vodio Duh Sveti. Klanjanje je bilo prekrasno, a ono nas uvijek vraća Gospodinu. Bilo je prekrasno i organizatorima sve čestitke“, istaknula je Foretić.

Mia Konstatinović iz VIS-a Mihovil izrazila je oduševljenje klanjanjem i misom te je naglasila da je ovaj festival za nju bio predivno iskustvo.

Da je prvi dan Marija fest bio predivan i da je bio dobar uvod u izgradnju duhovnog puta svakog izvođača, smatra Maja Tadić koja je nadodala da joj je na Marija festu uvijek lijepo.

Nensi Barić, voditeljica „Riječi“, naglasila je da ju se dojmila  jednostavnost, prisupačnost i ljepota Marija festa dok je Daniela Sisgoreo Morsan istaknula ljepotu prostora crkve posvećenog Majci Božjoj.

„Marija fest je odličan festival jer u molitvenom ambijentu okuplja duhovne izvođače te ih spaja da zajedno stvaraju“, istaknuo je Adrian Rangel Vinković, voditelj Otkrivenja.

„Htio bih zahvaliti organizatorima na odlično obavljenom poslu te što sam ponovno vidio stare kolege s kojima je započinjao ovaj festival“, rekao je Ivo Šeparović.

Kako nam je otkrio Antonio Tkalec, svi oni koji prate njegov rad, znaju da je on veliki štovatelj Majke Božje te mu je velika čast nastupati na festivalu posvećenu upravo Mariji.

Svoje oduševljenje Marija festom podijelila je Jelena Laća iz VIS-a Izidor te je istaknula da im mnogo znači glazbeno-duhovni kamp koji se održava dan uoči samog festivala.

„Biti na Marija festu nama puno znači. Uvijek se prepričava što se sve događalo i nosimo uspomene iz Molva u Split.“

Uime VIS-a Proroci, David Anišić je istaknuo da  iz sveg srca podržavaju novinu Marija festa – glazbeno-duhovni kamp.

„U kampu dolazi do zbližavanja među sudionicama festivala, a upravo taj segment  promakne drugim festivalima te se izgubi to bratsko druženje. Jako smo zadovoljni ovogodišnjim Marija festom i veselimo se dolasku i iduće godine“, nadodao je Anišić.

„Svaki se put u Molvama molimo našoj nebeskoj Majci i svaki put u srcu nosim nezaboravno iskustvo. Prvi dan festivala bilo je zaista jedno prekrasno iskustvo, posebice na klanjanju“, rekla je Marija Jaramazović.

„Marija fest je uistinu poticaj za sve nas da se vjerom u Boga može postići puno više nego što mi sami mislimo i Bogu hvala na tome“, istaknula je Janja Turković iz Apostola mira.

Kao članica organizacijskog odbora ovog festivala, direktorica galerije hrvatske sakralne umjetnosti „Laudato“ Ksenija Abramović na kraju Marija festa 2012. svim je izvođačima zahvalila na sudjelovanju te je istaknula želju da započeto zajedništvo i nadalje traje.

„Kao što je blaženi Ivan Pavao II. znao govoriti ‘Dragi mladi, ne bojte se!’ tako bih i ja vas potaknula da budete hrabri i svjetlost svijeta“, poručila je Abramović te pozvala izvođače na stvaranje novih pjesama Majci Božjoj za Marija fest 2013.

Na Marija festu 2012. nastupili su:
Zbor mladih Varaždinske biskupije – Svoga si Stvoritelja nosila; Maja Tadić – „Marijo, majčice milosti“;Snaga mira – „Kao dijete“; Daniela Sisgoreo Morsan – „Majko, oko mene obavijaš svoj plašt“; Davor Terzić i Iva Boršić – „Četvrta postaja“; Marija Jaramazović – „Stopa ti, Marijo, slijedim put“; Riječ  – „Oprosti Majko“; Novo svitanje – „Marijo, Ti nisi sumnjala“; VIS Mihovil – „Zaštiti me“; Otkrivenje – „Poput sunca“; Maja Vasilj  – „Tajno nebeska“; VIS Proroci – „Izgubljeno dijete“; Ivo Šeparović – „Vjera moje majke“; Antonio Tkalec – „Majko nebeska“; VIS Izidor – „Pod Tvojim plaštem“; Željka Marinović – “Ljubav na dar”, Ljubo Vuković – „Ljubav na križu“; Kefa – „Zdravo Marijo“; VS Matheus – „Neka mi bude“; Apostoli mira – „Biti kao Marija“ te Čedo Antolić i zbor Hrid – „Počinak i buđenje uz Mariju“.

Skip to content