HODOČAŠĆE U LUDBREG – SVETA SUBOTA

OBJAVLJENO:

U subotu, 1. rujna 2012. hodočastili smo u Svetište Predragocjene Krvit Kristove u Ludbreg. Na hodočašće je pošlo 50-toro župljana. Nakon što smo pristigli uputili smo se zajednički u Župnu crkvu da bismo iskazali štovanje Predragocjenoj Krvi. U cintoru oko crkve veliki broj svećenika je ispovijedao i bio na raspolaganju mnoštvu pristiglih vjernika. U 10.30 sati krenula je procesija prema crkvi na otvorenom. U procesiji je sudjelovalo 140 svećenika iz svih dijelova Hrvatske i drugih zemalja, predvođenih mons. Vladom Košićem, sisačkim biskupom, mons. Peterom Štumfom, biskupom Murske Sobote, te biskupom domaćinom mons. Josipom Mrzljakom, koji je predvodio misno slavlje. Nakon misnoga slavlja hodočasnici su se okrijepili jelom i obišli su brojne štandove, koji su bili smješteni po cijelome središtu Ludbrega. U 15 sati obavili smo zajedničku pobožnost Križnoga puta i primili Euharistijski blagoslov. Okrijepljeni duhovno vratili smo se u svoje kuće. Tijekom cijeloga hodočašća molili smo za sve naše drage i župljane, koji su bili kod kuće, moleći od Boga mir, vjeru i nadu!

 

Članak s IKE (www.ika.hr): U svetištu Predragocjene Krvi Kristove u Ludbregu na Svetu subotu 1. rujna okupilo se više od 20.000 hodočasnika iz više od 120 župa i molitvenih zajednica iz Hrvatske i susjedne Slovenije i Mađarske kako bi u jedinstvenom euharistijskom svetištu u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe proslavili Presvetu Kristovu Krv.
Hodočasnici su u svetište pristizali od jutarnjih sati sudjelujući u misama i pobožnostima u župnoj crkvi Presvetog Trojstva odakle je prije podne krenula velika svečana procesija ulicama Ludbrega do zavjetne kapele gdje je proslavljeno tradicionalno središnje euharistijsko slavlje na Svetu subotu. U procesiji u kojoj je središnje mjesto zauzimala pokaznica s relikvijom Presvete Krvi, ostatka euharistijskog čuda vidljive pretvorbe na misi 1411. godine, sudjelovali su predvoditelji slavlja, predstavnici župa koje već tradicionalno Presvetu Krv časte sudjelujući na hodočašću na Svetu subotu, te domaći župljani noseći simbolično euharistijsko znakovlje. Misno slavlje u zavjetnoj kapeli, okruženoj tisućama hodočasnika, predvodio je varaždinski biskup Josip Mrzljak u zajedništvu sa sisačkim biskupom Vladom Košićem, biskupom Peterom Štumfom iz Murske Sobote i još 120 svećenika.
Pozdravne riječi uputili su ludbreški župnik i čuvar svetišta preč. Josip Đurkan i ludbreški gradonačelnik Marijan Krobot. Župnik Đurkan istaknuo je da su se okupili kao hodočasnici u vjeri, nadi i ljubavi koji žele biti povezani sa svojim Stvoriteljem, dok je gradonačelnik Krobot naglasio da će ovo jedinstveno svetište u Hrvatskoj u čast Predragocjene Krvi Kristove iduće godine navršiti 500. obljetnicu od njegova priznanja svečanim Papinim pismom iz 1513. godine, te je zahvalio svima koji promiču njegovu važnost, osobito župniku Đurkanu koji to čini već punih 27 godina.
U propovijedi je biskup Mrzljak hodočasnicima poručio kako ih je s raznih strana zbližila Krv Kristova. Kazavši kako ljudi međusobno komuniciraju na različite načine, pa tako i riječima, upitao se postoje li neke riječi koje bi svi prihvatili i po kojima bi se prepoznali kao braća i jednaki u ljudskom dostojanstvu. Primijetio je kako se u ovo naše vrijeme puno govori o dostojanstvu čovjeka, njegovim pravima, te kako zaštititi i osigurati ta prava za svakoga čovjeka na kugli zemaljskoj počevši dakako već od prava na život koje ne daju ljudi i nije ničije pravo već je to dar Božji. Postoji li škola koja će čovjeka naučiti kako biti čovjek i ovdje na zemlji ostvariti tu puninu čovještva, upitao se biskup, istaknuvši da kršćani traže odgovor u Božjoj riječi koja je upućena svakome čovjeku. Poručivši kako je najveća i najvažnija govornica u ljudskoj povijesti upravo križ, na kojem više nema riječi, biskup je primijetio da je zanimljivo kako mnogima smeta taj znak. Ne smetaju drugi simboli ali križ smeta. Sjećamo se ne tako davnoga vremena kada su križevi nasilno skidani i rušeni. Poznato nam je više “strijeljanih Isusa” iz ne tako davnoga Domovinskoga rata. Ljudi koji mrze žele maknuti križ jer ih on podsjeća da bi trebali biti bolji ljudi i da ne smiju činiti zlo drugim ljudima. Jesmo li spremni stati pod križ i slušati govor bez riječi, upitao je biskup Mrzljak, naglasivši kako Isus, koji pobjeđuje zlo, daje svoju krv da njome operemo svoju savjest od “mrtvih djela”. To je vrhunac ljubavi Boga prema čovjeku. Čovječe, evo ti moje krvi, njome operi svoju savjest, nemoj činiti “mrtva djela”, djela zla, djela koja ubijaju život. Čini dobra djela, čini djela ljubavi i mira i Bog mira pratit će te na tvojem životnom putu, zaključio je biskup u homiliji.
Na kraju mise, koju je uzveličalo liturgijsko pjevanje mješovitog zbora župe Ludbreg, biskup Mrzljak naglasio je da je svaka euharistija velika zahvala Bogu za dar vjere, dar života i mnoge druge darove Božje dobrote, te je zazvao Božji blagoslov na sve okupljene hodočasnike.

Skip to content