Proslavljen blagdan sv. Franje

OBJAVLJENO:

blagoslov životinja

Molve, (IKA) – Blagdan sv. Franje svečano je u utorak, 4. listopada proslavljen u župnoj crkvi Uznesenja BDM u Molvama. Misno slavlje predvodio je domaći sin o. Đuro Hontić, OFMConv. ispovjednik za hrvatski, talijanski, slovenski i njemački jezik u bazilici Sv. Petra u Vatikanu. U koncelebraciji su bili molvarski župnik i gvardijan o. Tomislav Glavnik, OFMConv. i samostanski vikar o. Filip Musa, OFMConv. U propovijedi o. Hontić se osvrnuo na otkrivanje poruke koju asiški siromašak može i danas posredovati. Srž i poruka sv. Franje jest u hvaljenju Boga u svemu stvorenome. U svojoj pohvali bratu Suncu sv. Franjo iznalazi jakost. Hvali Gospodina čak i po sestri smrti, koja upravo zbog snage, kojom otvara vrata vječnoga života jest posrednik na putu prema vječnosti, rekao je propovjednik te je istaknuo kako je sv. Franjo s posebnim osjećajem prihvatio Gospodinovo utjelovljenje, smrt i uskrsnuće, jer su ta tri prevažna elementa radosna vijest, kojom se Bog objavljuje. Odnosno da je za čovjeka rođen, za njega je trpio i ostavio nadu da će u vječnosti i živjeti.

Kako je sv. Franjo i zaštitnik ekologije, molvarski franjevci konventualci su na svečev blagdan pozvali župljane na blagoslov životinja i kućnih ljubimaca. Blagoslov i molitva obavljeni su na travnjaku pored velebne molvarske župne crkve. Sa svojim su ljubimcima posebno rado došli najmlađi, kojima je župnik Glavnik poručio kako se nada da će ovo postati tradicija, budući da je čovjek neodvojivo vezan za zemlju, vodu, zrak i sav biljni i životinjski svijet.

 

Skip to content