BOŽIĆNE JASLICE

OBJAVLJENO:

 

Naša župna crkva Uznesenja BDM dobila je svoje dosad najveće jaslice. Jaslice je postavio g. Ivica Tuba uz suradnju obitelji Posavec. Na poticaj o. Tomislava Glavnik, župnika, a uz savjete bibličara prof. dr. Adalberta Rebića kulise za jaslice (9,20mx2,80m) oslikala je grupa slikara Molvarskog likovnog kruga, podarivši tako župnoj crkvi o svojoj 40. obljetnici djelovanja reprezentativno djelo naivnog slikarstva. Kulise su podijeljene u četiri plohe. Iako podijeljene, tvore cjelinu. Gledajući jaslice i kulise s lijeva na desno promatramo Judejsko gorje, brdo Herodion, topli i rascvjetani Betlehem, potom rijeku Dravu, širinu i ravnicu Podravine, molvarsku vodenicu (kao simbol našeg mjesta, ali i svakog drugog mjesta na kugli zemaljskoj). Na desnoj strani nalazi se Jeruzalem u mraku, okovan ledom i snijegom. Kulise promatramo iz središnjeg dijela na kojem se nalaze Molve sa svojim prepoznatiljivim simbolom vodenicom ili mlinom, koji predstavlja simbol života, rada, postojanja, neprekidnog okretanja. Kao takav može predstavljati bilo koji grad ili mjesto. Taj topografski simbol okovan je ledom i nalazi se u blizini bogatog Jeruzalema i teži prema njemu. S druge strane nalazi se cvjetni i svjetlom obasjani Betlehem, koji opčarava svojim bojama i svjetlom. U Betlehemu, siromašnom mjestu u Judejskom gorju rođen je Spasitelj svijeta, novorođeni kralj Isus. Nama pak, ljudima, ponuđen je izbor: prepustiti se i ostati okovan mrakom, ledom i bogatim kućama  moćnog Jeruzelama ili se dati otopliti i otopiti svjetlom što sija u siromašnom Betlehemu i njegovim potleušicama? Vječna dilema? Kamo i za kime poći? 

Svojim krštenjem opredijelili smo se za siromašnog kralja i Bogočovjeka Isusa Krista i smijemo se nadati proljeću, novom životu, živosti boja, koje sivilo života pretvaraju u radost. S takvim optimizmom i vjerom pristupamo otajstvu Božića: Krist se utjelovio i nas prosvijetlio. On, svjetlo svijeta, rastjerat će tamu i osloboditi nas grijeha. Iako siromašan bogat, iako nejak moćan, iako se čini dalek posve je bliz!

Skip to content