APOSTOLSKI NUNCIJ U MOLVAMA NA BLAGDAN MALE GOSPE

OBJAVLJENO:

Svečanim euharistijskim slavljem u Molvama na Blagdan Male Gospe zaključena je hodočasnička godina Majci Božjoj Molvarskoj. Ove godine na poseban način bilo je svečano jer je svetu misu predvodio mons. Alessandro D’Errico, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj. Za vrijeme svete mise bio je i zaziv Duha Svetoga u povodu započete školske i vjeronaučne godine. Koncelebrirali su o. Ivica Hadraš D.I., suradnik u nuncijaturi i prevoditelj, o. Tomislav Glavnik, župnik i gvardijan u Molvama, o. Filip Musa, vikar samostana i o. Zdravko Tuba, creski gvardijan. Za vrijeme svete mise pjevao je župni zbor pod ravnanjem s. Lidije Mahovlić.

U svojoj propovijedi je rekao: „Danas je marijanski blagdan koji je tradicionalno vrlo drag hodočasnicima koji dolaze u Molve: slavimo rođenje Marijino, i zajedno želimo promatrati i upijati taj milosni događaj, da bismo se također i mi nahranili na putu naše vjere, kao što su to činili stoljećima oci naše vjere.

Čitav Marijin život, od njezinog rođenja koje danas slavimo, poučava nas da je autentično zajedništvo s Bogom u prianjanju uz Njegovu volju, i u ljubavi prema braći kao što ih Bog ljubi.

Zaista sam radostan da se mogu danas pridružiti vama u ovom poznatom marijanskom svetištu, da bismo pjevali slavu Mariji, na dan slavlja Njezinog rođenja, zore našeg spasenja.

Zajedno s vama, zahvaljujem Bogu za dar koji nam je dao po Njezinom životu i primjeru. Molim za vas da pouka koja proizlazi iz Marijina rođenja može postati snažan oslonac za naš kršćanski život.

Moja je želja, da i mi možemo biti jaki u izvršavanju Božje volje kao što je bila Ona i uvijek sretni da možemo pomoći braći u potrebi. Nuncij D’Errico je posebno naglasio okupljenim vjernicima i hodočasnicima misli, koje Sveti Otac Franjo očekuje od Božjeg naroda, a one su sažete u molitvi za mir, kako u pojedinim dijelovima svijeta, tako i u našim srcima, te potrebu nove evangelizacije, koja se očituje u tome da hrabro i radosno nosimo riječ Evanđelja siromašnima, svojim bližnjima i svim ljudima koji su i udaljeni od Crkve.“

DSC_0307_1024x1024_500KB DSC_0310_1024x1024_500KB DSC_0321_1024x1024_500KB DSC_0327_1024x1024_500KB DSC_0334_1024x1024_500KB DSC_0348_1024x1024_500KB DSC_0351_1024x1024_500KB DSC_0360_1024x1024_500KB DSC_0361_1024x1024_500KB DSC_0363_1024x1024_500KB

Propovijed mons. Alessandra D’Errica na blagdan Male Gospe u Molvama:

Draga moja braćo i sestre! Danas je marijanski blagdan koji je tradicionalno vrlo drag hodočasnicima koji dolaze u Molve: slavimo rođenje Marijino, i zajedno želimo promatrati i upijati taj milosni događaj, da bismo se također i mi nahranili na putu naše vjere, kao što su to činili stoljećima oci naše vjere. Evo dakle, prvog elementa za naše razmišljanje. Rođenje djeteta ili djevojčice uvijek je radosni događaj, zbog dara života koji donosi radost  obitelji. Tako je bilo i za svetog Jakova i Anu, Marijine roditelje. Možemo zamisliti njihovo iščekivanje velikog dana, pripreme za rođenje njihove djevojčice, molitve koje su pratile taj događaj. Ali za nas, koji promatramo i upijamo rođenje Marijino u perspektivi vjere, radost je još veća od one koju su imali Jakov i Ana. Zašto? Zato jer znamo da Marija nije bilo kakva djevojčica. Ona je ona koja će biti Isusova Majka, utjelovljenog sina Božjega, središte naše vjere. To je veliki misterij: tajna Božjega milosrđa prema nama grešnicima, koje šalje Sina da nas spasi i oslobodi od grijeha, i zato poziva Mariju da bude ništa manje nego Isusova Majka, to jest Majka Božja. To je razlog zbog kojeg je Marija već od rođenja drugačija. Između nje i druge djece koja se rađaju, ima jedna velika razlika, zato jer Marija dolazi na svijet bez izvornog grijeha. Ona je ona koja treba u svom krilu nositi Sina Božjega, zato ne može biti uprljana grijehom niti najmanje. Mala Marija je posve čista, posve lijepa, sveta, kao što su rado pjevali o Njoj naši oci vjere. Marija je svanuće, zora našeg spasenja, kao što o Njoj kaže i današnja liturgija. Promatrajući i upijajući Marijino rođenje, danas se osjećamo pomalo kao i pastiri, kojima je Otac nebeski dao privilegij da promatraju i da se klanjaju Djetetu Isusu. Kao pastiri, želimo danas iznad svega zahvaliti Bogu, Ocu svake utjehe, koji nam je došao u susret s darom Isusa i Marije. I kao naši oci u vjeri, također i mi danas želimo pjevati slavu Mariji, Majci Isusovoj, Majci Božjoj i Majci našoj. To činimo riječima koje su kasnije anđeo i Elizabeta uputili Mariji. Zajedno s anđelom Gabrijelom kažemo: Zdravo Marijo puna milosti; a to znači Božjih milosti i dobročinstava; Gospodin je s tobom, zato jer ćeš u svom krilu roditi Isusa, Sina Božjega. Zajedno s Elizabetom kažemo: Blagoslovljena među ženama i blagoslovljen plod utrobe tvoje Isus. Želio bih dodati drugu kratku točku za razmišljanje. Nakon Isusovog rođenja, ni jedno drugo rođenje nije tako dragocjeno u Božjim očima, i tako važno za dobro čovječanstva, kao što je to Marijino. Ali ipak to rođenje ostaje u sjeni, jer Sveto Pismo ne kaže ništa o tome. Prvi put Marija se pojavljuje u Evanđelju, prilikom spominjanja Isusovog rodoslovlja, kao što smo to čuli u današnjem Evanđelju: „Jakovu se rodi Josip, muž Marijin, od kojega se rodi Isus, Krist“. Taj diskretan i tih način, prati Mariju u Njezinom djetinjstvu (o kojem sa sigurnošću ne znamo ništa), u danima Njezinog božanskog materinstva (o kojem znamo samo ponešto); i također u godinama javnog Isusovog života (o kojem znamo malo više). Taj je način nama velika pouka. Svi smo pozvani da radimo kao Ona, da oponašamo Njezino poučavanje. Ono što je važno za Jakova i Anu, za Marijino rođenje, iznad svega je ono što će uvijek biti važno za Mariju, a to je ispunjavati volju Božju, služiti braći koju susrećemo na našem putu. Sve ostalo je manje važno. Njezina je pouka da se ne trebamo brinuti previše o onom što svijet smatra važnim. Kao Marija, moramo biti uvjereni, da ako je moguće učiniti malo dobra, to je dar Božji, poslanje koje nam je povjerio Nebeski Otac, djelitelj svakog dobra. Osobito moramo biti uvjereni da sve moramo činiti na slavu Svevišnjega. To je Marijin način, koji je već danas zasjenjen u njezinom rođenju. Suglasnost s voljom Božjom pomoći će joj da uvijek bude spremna na potpuno i iskreno prianjanje uz nju, pa i onda kada je tamna i tajnovita. Dosta je pomisliti na siromaštvo Betlehema, bijeg u Egipat, na ponizni život u Nazaretu, na Isusov odlazak u apostolski život, na bolne sate Kalvarije. Njezin neka mi bude, koji je izgovorila na dan Naviještenja, govori o ustrajnosti Njezinog života. Ali, osim traženja volje Božje, ima još jedan drugi prioritet u Marijinu životu: to je pažnja koju ona ima prema braći, a osobito prema onima koji su u potrebi. Dosta je prisjetiti se zauzetosti za mladence na svadbi u Kani, na brižnost za rođakinju Elizabetu, na majčinsku brigu za učenika Ivana, i na njezino mjesto pod Križem. Drugim riječima, čitav Marijin život, od njezinog rođenja koje danas slavimo, poučava nas da je autentično zajedništvo s Bogom u prianjanju uz Njegovu volju, i u ljubavi prema braći kao što ih Bog ljubi. Draga moja braćo i sestre, zaista sam radostan da se mogu danas pridružiti vama u ovom poznatom marijanskom svetištu, da bismo pjevali slavu Mariji, na dana slavlja Njezinog rođenja, zore našeg spasenja. Zajedno s vama, zahvaljujem Bogu za dar koji nam je dao po Njezinom životu i primjeru. Molim za vas da pouka koja proizlazi iz Marijina rođenja može postati snažan oslonac za naš kršćanski život. Moja je želja, da i mi možemo biti jaki u izvršavanju Božje volje kao što je bila Ona i uvijek sretni da možemo pomoći braći u potrebi. AMEN!

Pozdrav o. Tomislava Glavnika na početku svete mise:

Eccellenza Reverendissima, sono onorato di poterLe esprimere,
a nome mio e del nostro vescovo di Varaždin mons. Josip Mrzljak e di tutta la comunità parrocchiale, un caloroso benvenuto e un profondo ringraziamento per il grande dono che ha voluto farci. La Sua gradita visita, in occasione della chiusura dell’Anno del pellegrino 2013 alla Madonna di Molve, è un evento destinato a rimanere nei nostri cuori.

Eccellenza, Molve La accoglie con un sentimento di festa e partecipazione e, chiede la Sua Benedizione in un momento particolare come questo, in cui preghiamo e supplichiamo il Signore affinché ci consegni i doni dello Spirito Santo all’inizio del nuovo anno scolastico. Siamo certi che la Sua parola ci accompagnerà nella fede e nella vita quotidiana.
Le rinnovo il più sentito benvenuto mio personale e dell’intera la comunità parrocchiale augurandoLe che risulti proficuo il lavoro in Croazia che il Santo Padre Le ha affidato con fiducia.
Benvenuto a Molve!
***
(Preuzvišeni gospodine, počašćen sam što Vas mogu pozdraviti u osobno ime, u ime našeg varaždinskog biskupa mons. Josipa Mrzljaka i u ime cijele župne zajednice i zahvaliti Vam na ovom daru dolaska što ste ga odlučili učiniti. Vaš posjet u povodu završetka hodočasničke godine 2013. Majci Božjoj Molvarskoj je događaj koji će ostati u našim srcima.
Preuzvišeni, Molve Vas primaju s osjećajima radosti i mole od Vas blagoslov u ovom trenutku tako posebnom, u kojem molimo i tražimo od Gospodina darove Duha Svetoga na početku nove školske godine. Uvjereni smo da će nas Vaša riječ pratiti u vjeri i svakodevnom životu.
Dok Vam izričem riječi dobrodošlice u svoje ime i u ime župne zajednice, želim Vam obilje uspjeha u radu u Hrvatskoj, što Vam ga je Sveti Otac povjerio. Dobrodošli u Molve!)
Riječi zahvale na završetku misnoga slavlja:
Eccellenza Reverendissima,

alla fine di questa solenne celebrazione, desidero porgerLe il più sincero ringraziamento per aver visitato questo santuario mariano e la nostra parrocchia di Molve. La ringrazio di cuore innanzitutto per i momenti di riflessione che ci ha offerto con serenità. Spero che oggi abbia sentito tutto il nostro affetto, la nostra preghiera, la nostra fiducia e il nostro canto, così come noi abbiamo sentito la Sua vicinanza!

La parrocchia della Maria Assunta è nata 350 anni fa dalla devozione dei nostri padri alla Vergine Maria, devozione che si è manifestata anche attraverso questa bellissima chiesa costruita 150 anni fa.

Ci auguriamo che la Sua visita alla nostra comunità, segno dell’Amore del Signore, possa far riaccendere quella fiamma spirituale che ognuno porta con sé dal Battesimo in Cristo, così come nel battesimo l’immersione nell’acqua richiama i simboli della rigenerazione e del rinnovamento, purificazione dai peccati e nuova nascita nello Spirito Santo.
Eccellenza, confidiamo che la Sua presenza stimoli il cammino della nostra fede e ci faccia compiere opere che siano segni della nostra salvezza per amore a Cristo, a Maria e alla Chiesa Cattolica. La ringrazio di cuore e La prego di impartire a noi la Sua benedizione.
***
(Preuzvišeni gospodine, na završetku ovog svečanog misnog slavlja, želim Vam uputiti iskrenu zahvalu što ste posjetili ovo marijansko svetište i župu Molve. Zahvaljujem Vam od srca na razmatranju, koje ste nam blago uputili. Nadam se da ste danas osjetili sve naše osjećaje, našu molitvu, naše pouzdanje i našu pjesmu, kao što smo i mi osjetili Vašu blizinu.
Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije osnovana je prije 350 godina iz pobožnosti naših starih prema Blaženoj Djevici Mariji. To štovanje očitovalo se i gradnjom ove prekrasne crkve prije 150 godina.
Naša je želja da Vaš posjet našoj zajednici, poput znaka ljubavi Gospodnje, ponovno zapali onaj duhovni plamen, koji svaki od nas nosi od svoga krštenja u Kristu, kao što uranjanje u vodu krštenja očituje preporod i obnovu, te čišćenje od grijeha i novo rođenje u Duhu Svetomu. 
Preuzvišeni, nadamo se da će nas Vaša prisutnost ovdje poticati na putu naše vjere i pomoći nam izvršiti djela, koja su znakovi spasenja u ljubavi prema Kristu, Mariji i Crkvi katoličkoj. Od srca Vam zahvaljujem i molim Vas da nam udijelite svoj blagoslov.)
Skip to content