PROSLAVA SVETKOVINE UZNESENJA BDM

Svečano je i radosno proslavljena svetkovina Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo, svetkovina naše nebeske Majke kojoj se rado utječemo i preporučamo moleći Njezin zagovor. Kao što se svakodnevno pripremamo za odgovorno ispunjavanje obveza koje su nam povjerene tako smo svoja srca trodnevnim euharistijskim slavljem pripremili za ovaj Marijin dan. Trodnevnu pripravu vodio je gvardijan samostana i župnik o. Zdavko Tuba. Prvi je dan bio dan euharistijskoga klanjanja i molitve za sve bolesne. Drugi dan se u euharistijskom klanjanju posebno molilo za otvaranje srca milostima koje Bog želi podariti po Mariji svakom vjerniku hodočasniku koji posjeti Njezino svetište u Molvama. Treći je dan bio blagdan sv. Maksimilijana Kolbea o čijoj je ljubavi prema Bezgrešnoj progovorio o. Zdravko u svojoj propovijedi. Nakon euharistijskoga slavlja kod zavjetne kapelice slijedila je procesija sa svijećama uz kip Majke Božje Molvarske. Svjetlo svijeća u noći koja se spustila progovaralo je o vjernosti i pripadnosti svakoga hodočasnika nebeskoj Majci kojoj se došao uteći u zagovor.

Središnje euharistijsko slavlje na svetkovinu Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo predslavio je mons. Josip Mrzljak, varaždinski biskup.  U zajedništvu s biskupom bili su gvardijan samostana i domaći župnik o. Zdravko Tuba, preč. Mirko Horvatić, kanonik Stolnoga kaptola i arhiđakon Podravskoga arhiđakonata rodom iz susjednoga Virja, zatim o. Tomislav Cvetko, misionar u Danskoj, o. Nikola Rožanković, župni vikar u Župi sv. Ivana Krstitelja u Puli te vlč. Marko Domiter, tajnik varaždinskoga biskupa. U Molvama su bili prisutni i drugi svećenici koji su bili na raspolaganju za sakramenat svete ispovijedi. U velikoj svečanoj procesiji prijenosa kipa Blažene Djevice Marije iz zavjetne kapelice u župnu crkvu prije euharistijskoga slavlja sudjelovao je velik broj vjernika, a kip Majke Božje nosili su članovi domaćega dobrovoljnog vatrogasnog društva. Slavlje je uveličao velik broj hodočasničkih skupina među kojima su bile, između ostaloga, one iz Zagreba, Varaždina, Pule, Novog Marofa, Mađareva, Malog Bukovca te susjedne Mađarske. Sve njih, kao i brojne domaće vjernike koji su pristigli iz okolnih župa u srce Podravine, pozdravio je najprije župnik o. Zdravko. Srce majke najbolje prepoznaje potrebe svoje djece stoga Njoj donosimo svoje molbe, zahvalnosti i primljene milosti. Slavimo Mariju, Majku nad svim ženama. Jedinstvena je, jer je nosila, rodila i darovala nam svojega Sina. Preporučimo se Njoj jer Marija nas dovodi Kristu, poručio je prije početka euharistijskoga slavlja domaćin o. Zdravko Tuba.

Biskup Mrzljak se u svojoj homiliji osvrnuo na važnost svetkovine Marijina Uznesenja na Nebo. Govorio je preuzvišeni otac biskup o važnosti Majke Božje za hrvatski narod, Njezino značenje za cijelu Crkvu, ali i svakog vjernika ponaosob kada se u svojoj nutrini susretne s Marijom. Kao što se volimo susresti s našom zemaljskom majkom, tako želimo i s nebeskom majkom Marijom. Zaista to može biti susret bez riječi, ali s dubokim osjećajima. Zadaća majke je da okuplja zajednicu. Crkva je zajedništvo i ne može se zamisliti bez ovakvih okupljanja kakva je i Isus želio, jer zato je i okupio dvanaestoricu apostola da bi nam pokazao kako treba stvarati zajedništvo u Crkvi. Glavna točka našeg hodočašća je euharistija, slušanje Božje riječi koje nije samo sjećanje nečega što se dogodilo, već nam ta riječ i danas nešto govori. Trebali bismo prepoznati ima li Božja riječ snage. Božja riječ je živa i upućena nam je danas. No moramo otvoriti i pamet i srce kako bismo čuli što nam ta Riječ danas govori. Vjera da je Marija uznesena dušom i tijelom u Nebo prisutna je od samih početaka Crkve, iako je dogma o Mariji proglašena tek 1950. godine. Bog je bio taj koji je u Mariji učinio velika djela, posebno kada se odazvala pozivu i rekla: ,,Evo službenice Gospodnje”. To je upravljeno i nama danas, da se i mi otvorimo i vršimo volju Božju u našem životu. Možemo li i mi biti poput Marije ili bi nam bilo draže da u Očenašu molimo ‘budi volja moja’? Božja volja znači prihvatiti i teškoće i križeve života. Uostalom, to je i Isus rekao kada je pozivao ljude. Nije im kazao kako će biti uspješni, zdravi ili materijalno bogati, već im je obećao križ. U Isusovom i Marijinom križu moramo prepoznati uzor, ali i križ našega života. Ne treba se bojati ni križeva ni žrtve jer Marija je konačni cilj kamo idemo – poručio je u svojoj propovijedi u Molvama mons. Josip Mrzljak. Na samu svetkovinu slavile su se mise tijekom cijeloga dana. U 9 sati svetu je misu predslavio o. Vladimir Vidović, glavni urednik Veritasa. Najmlađima je u sjećanju sigurno ostala poslijepodnevna sveta misa s blagoslovom djece i roditelja.

Zahvalni nebeskoj Majci za ove hodočasničke dane u kojima smo ispunjeni dobivenim Božjim milostima po Njezinu zagovoru molimo je svakodnevno:

Majko Božja i Majko naša. Povjeravamo ti svoje mjesto, župu,

obitelji i sve hodočasnike koji dolaze ovdje u Tvoje svetište.

Prati nas svojim pogledom i zagovaraj kod svojega Sina.

Odagnaj od nas svako zlo i razdor. Molimo te, izmoli nam

slogu i jedinstvo. Učini nas svojim apostolima da postanemo i

budemo Božji. Majko Božja Molvarska, moli za nas! Amen.